Dagens VäderRätt prognos, oftast
Tillbaka

Väder Munka-Ljungby

Skåne län · Timvis sammanvägd prognos från SMHI, YR och Open-Meteo.

Just nu

Munka-Ljungby

2°
🌤️Mest klart
Idag
2° / 12°
Vind
2.3 m/s
Nederbörd
0.0 mm/h
Källa:Uppdaterad 05:05

Kommande timmar

48 timmar i detalj

Nu
🌤️
2°
–
06
⛅
2°
–
07
⛅
3°
–
08
⛅
3°
–
09
⛅
3°
–
10
☁️
5°
–
11
⛅
8°
–
12
⛅
10°
–
13
⛅
11°
–
14
⛅
12°
–
15
🌤️
12°
–
16
🌤️
12°
–
17
🌤️
11°
–
18
🌤️
8°
–
19
🌤️
6°
–
20
☀️
6°
–
21
☀️
5°
–
22
☀️
5°
–
23
☀️
5°
–
00
☀️
4°
–
01
☀️
4°
–
02
☀️
4°
–
03
☀️
4°
–
04
⛅
4°
–
05
⛅
4°
–
06
⛅
4°
–
07
⛅
4°
–
08
⛅
4°
–
09
☁️
5°
–
10
☁️
7°
–
11
☁️
8°
–
12
☁️
9°
–
13
☁️
9°
–
14
☁️
9°
–
15
🌦️
9°
0.1mm
16
🌦️
9°
0.1mm
17
🌦️
9°
0.1mm
18
🌦️
9°
0.1mm
19
🌦️
9°
0.1mm
20
🌦️
10°
0.1mm
21
☁️
10°
–
22
🌦️
10°
0.1mm
23
🌦️
10°
0.1mm
00
🌦️
10°
0.1mm
01
🌦️
10°
0.1mm
02
🌦️
10°
0.1mm
03
🌦️
10°
0.1mm
04
🌦️
10°
0.2mm

72 timmar

Temperatur, nederbörd & osäkerhet

Skuggat band = spridning mellan källorna (osäkerhet).

11 dygn framåt

Min / max per dygn

TidTempVindNederb.Väder
mån 19 okt. 051.9°2.3 m/s0.0 mm🌤️Mest klart
mån 19 okt. 062.2°2.6 m/s0.0 mm⛅Halvklart
mån 19 okt. 072.5°2.7 m/s0.0 mm⛅Halvklart
mån 19 okt. 082.5°2.9 m/s0.0 mm⛅Halvklart
mån 19 okt. 093.4°2.6 m/s0.0 mm⛅Halvklart
mån 19 okt. 105.3°2.5 m/s0.0 mm☁️Mulet
mån 19 okt. 117.6°2.5 m/s0.0 mm⛅Halvklart
mån 19 okt. 129.6°2.9 m/s0.0 mm⛅Halvklart
mån 19 okt. 1311.1°3.4 m/s0.0 mm⛅Halvklart
mån 19 okt. 1411.7°3.2 m/s0.0 mm⛅Halvklart
mån 19 okt. 1512.0°2.7 m/s0.0 mm🌤️Mest klart
mån 19 okt. 1611.9°3.0 m/s0.0 mm🌤️Mest klart
mån 19 okt. 1710.9°2.4 m/s0.0 mm🌤️Mest klart
mån 19 okt. 188.2°1.9 m/s0.0 mm🌤️Mest klart
mån 19 okt. 196.0°2.4 m/s0.0 mm🌤️Mest klart
mån 19 okt. 205.5°2.9 m/s0.0 mm☀️Klart
mån 19 okt. 215.0°2.9 m/s0.0 mm☀️Klart
mån 19 okt. 224.6°3.1 m/s0.0 mm☀️Klart
mån 19 okt. 234.5°3.2 m/s0.0 mm☀️Klart
tis 20 okt. 004.3°3.1 m/s0.0 mm☀️Klart
tis 20 okt. 014.3°3.2 m/s0.0 mm☀️Klart
tis 20 okt. 024.3°3.4 m/s0.0 mm☀️Klart
tis 20 okt. 034.2°3.5 m/s0.0 mm☀️Klart
tis 20 okt. 044.0°3.6 m/s0.0 mm⛅Halvklart
tis 20 okt. 054.0°3.5 m/s0.0 mm⛅Halvklart
tis 20 okt. 063.8°3.6 m/s0.0 mm⛅Halvklart
tis 20 okt. 073.8°3.2 m/s0.0 mm⛅Halvklart
tis 20 okt. 084.3°3.3 m/s0.0 mm⛅Halvklart
tis 20 okt. 095.2°3.4 m/s0.0 mm☁️Mulet
tis 20 okt. 106.8°4.1 m/s0.0 mm☁️Mulet
tis 20 okt. 117.8°4.9 m/s0.0 mm☁️Mulet
tis 20 okt. 128.6°4.8 m/s0.0 mm☁️Mulet
tis 20 okt. 139.0°5.1 m/s0.0 mm☁️Mulet
tis 20 okt. 149.2°5.5 m/s0.0 mm☁️Mulet
tis 20 okt. 159.2°5.5 m/s0.1 mm🌦️Lätt regn
tis 20 okt. 169.2°5.8 m/s0.1 mm🌦️Lätt regn
tis 20 okt. 179.2°5.9 m/s0.1 mm🌦️Lätt regn
tis 20 okt. 189.2°6.3 m/s0.1 mm🌦️Lätt regn
tis 20 okt. 199.3°6.1 m/s0.1 mm🌦️Lätt regn
tis 20 okt. 209.5°5.9 m/s0.1 mm🌦️Lätt regn
tis 20 okt. 219.7°5.7 m/s0.0 mm☁️Mulet
tis 20 okt. 2210.0°6.3 m/s0.1 mm🌦️Lätt regn
tis 20 okt. 2310.1°6.1 m/s0.1 mm🌦️Lätt regn
ons 21 okt. 0010.1°6.1 m/s0.1 mm🌦️Lätt regn
ons 21 okt. 0110.3°6.0 m/s0.1 mm🌦️Lätt regn
ons 21 okt. 0210.3°5.0 m/s0.1 mm🌦️Lätt regn
ons 21 okt. 0310.3°4.2 m/s0.1 mm🌦️Lätt regn
ons 21 okt. 0410.3°3.5 m/s0.2 mm🌦️Lätt regn

Sammanvägd prognos. Bortom ~10 dygn baseras värden främst på Open-Meteo och bör ses som riktning, inte exakt värde.

Laddar årskalender…
Långtid · 30 dagar + 9 månader

Långtidsprognos Munka-Ljungby

Sammanvägd blend av ensemble-modeller, säsongsmodell och analog-årsmatchning mot Munka-Ljungbys historik.

Vi har inte hämtat långtidsprognoser för Munka-Ljungby ännu. Nattens uppdatering kör på de mest besökta orterna först.

Om vädret i Munka-Ljungby

Munka-Ljungby ligger i Skåne län. Här samlar vi den mest sannolika prognosen genom att väga ihop flera oberoende väderkällor — SMHI, YR (MET Norway) och Open-Meteo — timme för timme. Det ger en stabilare bild än en enskild källa, särskilt vid osäkra väderlägen.

Se hela Ängelholm kommun med alla orter och 7-dygnsprognos, eller besök ortlistan för hela Sverige.

Väder i orter nära Munka-Ljungby

Aktuell temperatur i de 6 närmsta orterna (inom 80 km).

Vanliga frågor om vädret i Munka-Ljungby

Hur är vädret i Munka-Ljungby just nu?

Aktuell temperatur, vind och nederbörd för Munka-Ljungby hämtas live från SMHI:s närmaste observationsstation och kombineras med prognosen från SMHI, YR och Open-Meteo.

Hur blir vädret i Munka-Ljungby imorgon?

Vi visar en sammanvägd timprognos för Munka-Ljungby, Skåne län — temperatur, nederbörd, vind och väderikon timme för timme för det kommande dygnet.

Hur långt fram visar prognosen för Munka-Ljungby?

Upp till 16 dygn. De första 7 dygnen brukar stämma väl. Klicka på en dag i 16-dygnsvyn för att se hur temperatur, regn, vind, UV-index och pollen utvecklas timme för timme.

Vilken pollenhalt är det i Munka-Ljungby?

Öppna en dag i 16-dygnsprognosen för att se pollenhalter för al, björk, gräs, gråbo, oliv och ambrosia. Datan kommer från Open-Meteos pollen-API (ECMWF CAMS) och uppdateras dagligen.

Var ligger Munka-Ljungby?

Munka-Ljungby ligger i Skåne län på koordinaterna 56.250, 12.967.