Dagens VäderRätt prognos, oftast
Tillbaka

Väder Norr-Hede

Jämtland län · Timvis sammanvägd prognos från SMHI, YR och Open-Meteo.

Just nu

Norr-Hede

7°
Halvklart
Idag
7° / 17°
Vind
0.3 m/s
Nederbörd
0.0 mm/h
Källa:Uppdaterad 06:08

Kommande timmar

48 timmar i detalj

Nu
07
08
10°
09
12°
10
14°
11
☁️
15°
12
🌦️
15°
0.1mm
13
☁️
15°
14
16°
15
16°
16
17°
17
🌧️
15°
0.3mm
18
🌦️
13°
0.2mm
19
🌦️
13°
0.1mm
20
🌤️
13°
21
12°
22
☁️
10°
23
☁️
10°
00
🌦️
0.1mm
01
02
🌫️
03
🌫️
04
🌫️
05
🌫️
06
☀️
07
🌤️
08
09
10°
10
12°
11
🌤️
13°
12
14°
13
☁️
14°
14
☁️
15°
15
☁️
15°
16
☁️
15°
17
☁️
15°
18
☁️
15°
19
14°
20
☀️
14°
21
☀️
12°
22
10°
23
☁️
00
01
☁️
02
☁️
03
☁️
04
☁️
05

72 timmar

Temperatur, nederbörd & osäkerhet

Skuggat band = spridning mellan källorna (osäkerhet).

11 dygn framåt

Min / max per dygn

TidTempVindNederb.Väder
sön 2 aug. 066.9°0.3 m/s0.0 mmHalvklart
sön 2 aug. 078.4°0.3 m/s0.0 mmHalvklart
sön 2 aug. 0810.2°0.3 m/s0.0 mmHalvklart
sön 2 aug. 0912.1°0.3 m/s0.0 mmHalvklart
sön 2 aug. 1013.9°0.4 m/s0.0 mmHalvklart
sön 2 aug. 1115.3°0.5 m/s0.0 mm☁️Mulet
sön 2 aug. 1215.3°1.5 m/s0.1 mm🌦️Lätt regn
sön 2 aug. 1315.3°3.8 m/s0.0 mm☁️Mulet
sön 2 aug. 1415.9°2.7 m/s0.0 mmHalvklart
sön 2 aug. 1515.9°2.5 m/s0.0 mmHalvklart
sön 2 aug. 1616.7°2.1 m/s0.0 mmHalvklart
sön 2 aug. 1715.4°7.0 m/s0.3 mm🌧️Regn
sön 2 aug. 1812.9°1.6 m/s0.2 mm🌦️Lätt regn
sön 2 aug. 1913.2°0.5 m/s0.1 mm🌦️Lätt regn
sön 2 aug. 2012.9°0.8 m/s0.0 mm🌤️Mest klart
sön 2 aug. 2111.6°1.2 m/s0.0 mmHalvklart
sön 2 aug. 2210.3°0.9 m/s0.0 mm☁️Mulet
sön 2 aug. 2310.1°1.0 m/s0.0 mm☁️Mulet
mån 3 aug. 009.4°0.6 m/s0.1 mm🌦️Lätt regn
mån 3 aug. 018.4°0.6 m/s0.0 mmHalvklart
mån 3 aug. 027.4°0.5 m/s0.0 mm🌫️Dimma
mån 3 aug. 036.6°0.4 m/s0.0 mm🌫️Dimma
mån 3 aug. 045.9°0.4 m/s0.0 mm🌫️Dimma
mån 3 aug. 055.3°0.5 m/s0.0 mm🌫️Dimma
mån 3 aug. 065.5°0.7 m/s0.0 mm☀️Klart
mån 3 aug. 077.0°0.7 m/s0.0 mm🌤️Mest klart
mån 3 aug. 088.7°1.0 m/s0.0 mmHalvklart
mån 3 aug. 0910.3°0.5 m/s0.0 mmHalvklart
mån 3 aug. 1011.6°0.7 m/s0.0 mmHalvklart
mån 3 aug. 1113.2°1.1 m/s0.0 mm🌤️Mest klart
mån 3 aug. 1214.0°2.1 m/s0.0 mmHalvklart
mån 3 aug. 1314.4°2.2 m/s0.0 mm☁️Mulet
mån 3 aug. 1415.0°2.1 m/s0.0 mm☁️Mulet
mån 3 aug. 1515.1°2.1 m/s0.0 mm☁️Mulet
mån 3 aug. 1615.0°2.9 m/s0.0 mm☁️Mulet
mån 3 aug. 1714.7°0.4 m/s0.0 mm☁️Mulet
mån 3 aug. 1814.8°0.9 m/s0.0 mm☁️Mulet
mån 3 aug. 1914.1°0.9 m/s0.0 mmHalvklart
mån 3 aug. 2013.5°0.5 m/s0.0 mm☀️Klart
mån 3 aug. 2111.8°0.4 m/s0.0 mm☀️Klart
mån 3 aug. 2210.2°0.6 m/s0.0 mmHalvklart
mån 3 aug. 239.3°0.5 m/s0.0 mm☁️Mulet
tis 4 aug. 008.6°0.9 m/s0.0 mmHalvklart
tis 4 aug. 018.0°1.1 m/s0.0 mm☁️Mulet
tis 4 aug. 027.6°0.9 m/s0.0 mm☁️Mulet
tis 4 aug. 037.1°0.5 m/s0.0 mm☁️Mulet
tis 4 aug. 046.5°0.5 m/s0.0 mm☁️Mulet
tis 4 aug. 056.2°0.4 m/s0.0 mmHalvklart

Sammanvägd prognos. Bortom ~10 dygn baseras värden främst på Open-Meteo och bör ses som riktning, inte exakt värde.

Laddar årskalender…
Långtid · 30 dagar + 9 månader

Långtidsprognos Norr-Hede

Sammanvägd blend av ensemble-modeller, säsongsmodell och analog-årsmatchning mot Norr-Hedes historik.

Vi har inte hämtat långtidsprognoser för Norr-Hede ännu. Nattens uppdatering kör på de mest besökta orterna först.

Om vädret i Norr-Hede

Norr-Hede ligger i Jämtland län. Här samlar vi den mest sannolika prognosen genom att väga ihop flera oberoende väderkällor — SMHI, YR (MET Norway) och Open-Meteo — timme för timme. Det ger en stabilare bild än en enskild källa, särskilt vid osäkra väderlägen.

Se hela Härjedalen kommun med alla orter och 7-dygnsprognos, eller besök ortlistan för hela Sverige.

Väder i orter nära Norr-Hede

Aktuell temperatur i de 6 närmsta orterna (inom 80 km).

Vanliga frågor om vädret i Norr-Hede

Hur är vädret i Norr-Hede just nu?

Aktuell temperatur, vind och nederbörd för Norr-Hede hämtas live från SMHI:s närmaste observationsstation och kombineras med prognosen från SMHI, YR och Open-Meteo.

Hur blir vädret i Norr-Hede imorgon?

Vi visar en sammanvägd timprognos för Norr-Hede, Jämtland län — temperatur, nederbörd, vind och väderikon timme för timme för det kommande dygnet.

Hur långt fram visar prognosen för Norr-Hede?

Upp till 16 dygn. De första 7 dygnen brukar stämma väl. Klicka på en dag i 16-dygnsvyn för att se hur temperatur, regn, vind, UV-index och pollen utvecklas timme för timme.

Vilken pollenhalt är det i Norr-Hede?

Öppna en dag i 16-dygnsprognosen för att se pollenhalter för al, björk, gräs, gråbo, oliv och ambrosia. Datan kommer från Open-Meteos pollen-API (ECMWF CAMS) och uppdateras dagligen.

Var ligger Norr-Hede?

Norr-Hede ligger i Jämtland län på koordinaterna 62.424, 13.529.